Slovensko bralno značko sta ustanovila pisatelj Leopold Suhodolčan in Stanko Kotnik v 60-tih letih prejšnjega stoletja. Na OŠ Prevalje je bil pisatelj Leopold Suhodolčan takrat ravnatelj, Stanko Kotnik pa profesor slovenščine.
Bralna značka ima za učence velik pomen, saj jih spodbuja k branju in razvijanju bralne kulture v prostem času.
Društvo Bralna značka Slovenije pod okriljem Zveze prijateljev mladine Slovenije vsako leto v začetku šolskega leta, v septembru, podari prvošolcem knjižna darila, ob koncu šolskega leta pa tudi zlatim bralkam/bralcem, ki so vsa leta osnovnega šolanja brali in tekmovali za bralno značko.
Na naši šoli berejo učenci leposlovne in poučne knjige za prosti čas, za domače branje, za osvojitev slovenske bralne značke in iz tujih jezikov (angleščina in nemščina) ter za Cankarjevo tekmovanje. Posegajo po knjigah, ki si jih izberejo sami, na podlagi obveznega ali priporočilnega seznama učiteljic, ki poučujejo slovenščino od 1. do 9. razreda ter ob svetovanju knjižničarke.
S svojimi mentorji in sošolci se nato pogovorijo o tematiki in vsebini knjige, glavnih in stranskih osebah, ki nastopajo v književnih delih in izrazijo svoje mnenje o prebrani knjigi.
Vir: – ilustracije (internet – clip arte)
|