Ob vrnitvi v šolo vas želimo seznaniti s posebnostmi pri izvajanju pouka v novem šolskem letu. Na podlagi priporočil MIZŠ, ZRSŠ in NIJZ smo pripravili notranji protokol z navodili za vedenje zaposlenih, učencev in staršev. Natančneje je protokol naveden v nadaljevanju obvestila.
Prvi šolski dan bo potekal brez zbora pred šolo (izjema so učenci 1. razreda). Prvi šolski dan bodo učenci imeli 2 uri z razrednikom, nato pa tri ure po urniku. Na razredni uri se bodo učenci pogovorili o poteku dela, pregledali prijave na šolsko prehrano, preverili sezname vozačev in učencev, vključenih v podaljšano bivanje. Ravno tako bodo učenci pregledali prijave na interesne dejavnosti, obvezne in neobvezne predmete ter po potrebi prenesli prijave na druge vsebine (če se izbrana dejavnost v tem letu ne izvaja, ali pa se izbrane dejavnosti na urniku prekrivajo).
Prvi šolski dan bo podaljšano bivanje potekalo normalno, prijave na kosila za vse učence pa bomo zbirali 1. 9. 2020 med prvo šolsko uro.
Učenci, ki niso vključeni v podaljšano bivanje, šolo zapustijo po 5. šolski uri v skladu s protokolom. Urnik pouka bo objavljen na šolski spletni strani 31. 8. 2020.
Seznanjamo vas, da bo vozni red nekoliko spremenjen, saj bo v tem letošnjem letu vključeval tudi manjkajočo vožnjo v Hrastje po 14. uri ter linijo za Mrzlavo vas. Nov vozni red bo na spletni strani objavljen 31. 8. 2020.
PROTOKOL IZVAJANJA POUKA V ČASU KORONAVIRUSA 2020/2021
Splošne priprave:
Učilnice pripravijo razredniki:
- Določi stalni sedežni red z imeni učencev.
- Med učenci je razdalja v širini ene mize
- Razrednik v tajništvu prevzame eno dozo z razkužilnimi robčki in jo odnese v matično učilnico. Plastično posodo od robčkov se ne zavrže, ampak se uporabi novo polnilo.
- Ne zavržejo se niti plastenke od razkužil s pršilkami, ampak se prinesejo v tajništvo.
- Interesne dejavnosti v okviru razširjenega programa se izvajajo v čim bolj homogenih skupinah. Izvajalci pregledajo sezname vpisanih in oblikujte manjše, homogene skupine. Strogo potrebno voditi prisotnost.
- Enako za obvezne in neobvezne izbirne predmete. Izvajalci pregledajo sezname vpisanih in oblikujte manjše, homogene skupine. Strogo potrebno voditi prisotnost. *Lahko je skupina iz več razredov, če je med učenci ustrezna varnostna razdalja (starejši učenci).
- Potrebno je voditi natančno evidenco udeležbe učencev in učiteljev pri:
- Obveznih in neobveznih izbirnih predmetih (eAsistent)
- učnih skupinah (eAsistent)
- dejavnosti razširjenega programa (eAsistent)
- varstva vozačev (dnevna evidenca prisotnosti)
- OPB
- homogeno oblikovanje skupin ali pa največ iz dveh razredov
- pri združevanju so učenci določeni kdo je v kateri skupini.
- Knjižničarka pripravi urnik prihajanja učencev v knjižnico. Na enkrat gredo lahko v knjižnico le učenci istega oddelka.
- Zaposleni maske nosijo povsod, kjer ne morejo zagotoviti ohranjanje 1,5 m medosebne razdalje. To pomeni povsod izven učilnic, v učilnicah pa takrat, ko se približajo učencem ali oni njim za potrebe individualne razlage. Lahko pa masko nosite ves čas.
- Pouk športa lahko poteka v telovadnici vendar brez mešanja skupin učencev različnih razredov. V garderobo prihajajo le učenci istega razreda. Garderobo v telovadnici je potrebno pred vsako skupino očistiti in razkužiti (športni pedagog)
- Učenci si šolskih potrebščin, pripomočkov in drugih predmetov med seboj ne izmenjujejo in ne izposojajo, razen če se jih predhodno razkuži.
- Pri dnevih dejavnosti je potrebno zagotoviti ločenost posameznih skupin učencev (oddelek). Dejavnost se izvaja na šoli.
- Varstvo vozačev se izvaja po skupinah (ustrezna razdalja med učenci) v določenih prostorih z določenim učiteljem. Potrebno je voditi evidenco prisotnih učencev in učiteljev.
- Govorilne ure in roditeljski sestanki potekajo v živo, na daljavo oziroma po telefonu ali preko računalniške oz. video povezave (prilagajamo trenutni epidemiološki sliki).
- Potrebno je vodili natančno evidenco zunanjih obiskovalcev šole (obrazec pripravi tajnica VIZ).
1. PRIHOD DO ŠOLE
- prihod z avtobusom
- individualni prevoz s strani staršev, ki naj se držijo dogovorjene ure prihoda v šolo
- peš
Navodila MIZŠ glede avtobusnih prevozov iz okrožnice Številka: 6030-1/2020/59
Na Ministrstvu za infrastrukturo (MZI) so bili v zvezi s priporočili NIJZ za javni potniški promet v povezavi s šolskimi prevozi dne 24. 8. 2020 v prisotnosti predstavnikov MIZŠ, Ministrstva za zdravje (MZ), NIJZ, Gospodarske zbornice Slovenije in Podjetniško obrtne zbornice Slovenije sprejeti naslednji sklepi:
1. Način izvajanja javnega linijskega prevoza potnikov sledi modelom izvajanja pouka v osnovnih in srednjih šolah. V primeru modela B se javni linijski prevoz izvaja po osnovnih priporočilih NIJZ (polna zasedenost sedišč v medkrajevnih avtobusih, obvezna uporaba zaščitnih mask za voznika in vse potnike, uporaba razkužil za roke, zračenje in redno čiščenje vozil, upoštevanje higiene kašlja, razkuževanje vozil, … ). Ta režim velja, dokler velja za področje izobraževanja model B (vsi v šolah pod določenimi zaščitnimi ukrepi).
2. Če pride do posameznih primerov okužbe na šolah oz. vozilih, se režim prevozov lahko ustrezno spremeni v skladu s priporočili epidemiologov po posvetu z MIZŠ, MZ in MZI.
3. Če se pouk v šolah začne izvajati po modelu C, začnejo veljati strožja priporočila, ki poleg ostalega pomenijo predvsem, da je lahko vozilo zasedeno le do 50% (cik-cak varianta zasedanja sedišč v vozilu).
4. O morebitni spremembi modelov vzgojno izobraževalnega procesa in s tem povezanih režimov prevozov potnikov se morajo vsi vpleteni (NIJZ, MIZŠ, MZI, MZ) pravočasno medsebojno obveščati, da se lahko na spremembe ustrezno pripravijo (predvsem šole in prevozniki).
5. Enak režim voženj velja tudi za prevoze otrok in dijakov s posebnimi potrebami.
Vse navedeno velja tudi za šolske prevoze.
Navodila MIZŠ glede nošenja mask iz okrožnice Številka 6030-1/2020/60
NIJZ je v petek, 28. 8. 2020, v popoldanskem času na svoji spletni strani objavil NOVA Priporočila za uporabo mask v času širjenja okužbe s SARS-CoV-2 in razloge za uvedbo dodatnih ukrepov.
V priporočilo NIJZ je vključeno za nas pomembno priporočilo glede uporabe mask za učence v skupnih prostorih v šolah, k čemur nas zavezuje dokument Vzgoja in izobraževanje v Republiki Sloveniji v razmerah, povezanih s COVID-19.
Priporočilo opredeljuje, da je za otroke od 6 leta starosti dalje v šolah priporočeno nošenje mask v prostorih izven učilnice. Prosimo vas, da otrokom zagotovite zaščitno masko.
Napotujemo vas, da podrobnosti preberete na povezavi:
https://www.nijz.si/sl/priporocila-za-uporabo-mask-v-casu-sirjenja-okuzbe-s-sars-cov-2
2. VSTOPANJE V ŠOLSKI OBJEKT IN V RAZRED
- Učenci v šolski objekt vstopajo posamično, pri tem naj ohranjajo primerno razdaljo.
1. triada
- Učenci 1. in 2. razreda vstopajo pri vhodu 1. triade. Vrata so odprta, da se izognemo prijemanju kljuk.
- Učenci 3. razreda vstopajo skozi drsna vrata (prehod med šolo in vrtcem). Vrata so odprta, da se izognemo prijemanju kljuk.
- V primeru gneče počakajo na prost vstop na označenem mestu na primerni razdalji.
- Starši in učenci upoštevajo varnostno razdaljo (talne označbe).
- V garderobo učenci vstopajo posamezno, spremlja jih Martina Grojzdek/dežurni učitelj (6.00−7.30)
- Starši v garderobo ne vstopajo. Otroka predajo na vratih garderobe, ki so odprta, da se izognemo prijemanju kljuk. Po pričetku pouka vrata zapremo.
- Jutranje varstvo za učence 1.razreda se izvaja od 6.30 do 7:30 v učilnici 1. a. MARTINA GROJZDEK sprejme tudi morebitne otroke, ki pridejo pred tem, pa so včasih čakali v vrtcu.
- MARTINA GROJZDEK po sprejemu v garderobi usmerja učence v jedilnico oziroma v razrede. (6.30–7.30). Do 7.00 ure učence usmeri v jedilnico, kjer vsak učenec sedi za svojo mizo in počaka do prihoda dežurne učiteljice, ki ga po 7:00 uri napoti v matične učilnice, pri katerih so vrata odprta.
- Na hodnikih so dežurni učitelji, ki skrbijo, da gredo učenci v razrede, in se držijo varnostne razdalje.
- Učitelj, ki poučuje 1.uro je v razredu ob 7:20.
2. in 3. triada
- Učenci ki prihajajo peš ali s kolesi, lahko v šolo pridejo le 10 minut pred pričetkom pouka.
- Vstopajo pri vhodu predmetne stopnje
- Vstopa največ pet do deset učencev naenkrat
- Pri vhodnih vratih je 1. dežurni učitelj, ki opozarja učence na varnostno razdaljo, nošenje mask in razkuževanje rok. Učenci izven učilnic nosijo maske.
- V garderobi je 2. dežurni učitelj, ki skrbi za red in usmerja učence v razrede.
- Na hodnikih so dežurni učitelji, ki skrbijo, da gredo učenci v razrede, in se držijo varnostne razdalje.
- Učitelj, ki poučuje 1.uro je v razredu ob 7:20.
- Učenci izvajajo pouk v določenih učilnicah
- Učitelj se že zjutraj pripravi na pouk za vse ure, ki jih ima določen dan na urniku.
- Med odmori so učenci pod nadzorom učiteljev
- Učenci med odmorom zapustijo učilnico le po določenem razporedu:
- 1.odmor: 6.a razred
- 2.odmor: 7.a razred
- 3.odmor: 8.a in 8.b razred (malica)
- 4.odmor: 9.a razred
Učitelje seveda spodbujamo, da učencem omogočite tudi vmesne organizirane odmore ali pouk na prostem, učenci pa lahko posamezno odidejo na stranišče tudi med uro. V 3., 4. in 5. razredu določijo sprostitveni odmor razredničarke.
- Urnik (začetek in konec ure) za 4.r. je časovno usklajen z oddelki od 5.r. do 9.r.
7.b. razred
- Učenci v šolo prihajajo enako kot vsi ostali, le da iz garderobe oziroma jedilnice odidejo v računalnico, kjer jih pričaka JASMINA STARČEVIČ.
- Dežurni učitelj/javni delavec (LIDIJA KOSEC), ki sprejema posamezne učence med knjižnico in računalnico ter skrbi, da se držijo varnostne razdalje.
- Vrata v upravni del, knjižnico in računalnico so odprta, da se izognemo prijemanju kljuk.
- Do prihoda učitelja je v računalnici dežurni učitelj/javna delavka (JASMINA STARČEVIČ).
- Učitelj, ki nadaljuje s poukom naslednjo uro, je pred razredom oz. v knjižnici minuto ali dve pred zaključkom predhodne ure in je z njimi tudi v času odmora. Učenci med odmori ne zapuščajo učilnic (Učenci ne smejo biti sami v razredu.).
- Učenci uporabljajo sanitarije pri knjižnici.
VARSTVO IN DEŽURSTVO NA HODNIKU V GARDEROBI PS, 1. NADSTROPJU NA HODNIKU IN V JEDILNICI
- Urnik dežurstva in varstva bo obešen v učilnicah in na oglasnih deskah.
- Varstvo učencev je organizirano v manjših skupinah, in sicer 1. do 4. razred, 5. – 7. razred in 8.- 9. razred. Varstvo vozačev je je v primeru slabega vremena v določeni učilnici, pretežno pa naj se izvaja na šolskem igrišču v ločenih skupinah.
- Dežurstvo je ravno tako organizirano na način, da učitelji skrbijo za manjše skupine učencev, in sicer 1. – 4. razred ter 5. do 9. razred.
3. POTEK DELA V ŠOLI
3.1 UČILNICA
Razdelitev učilnic:
RAZRED | RAZREDNIK | UČILNICA |
1.a | Tanja Hajdinjak/Martina Vogrin-2.učitelj | Učilnica št. 2: Učilnica 1.a (nespremenjeno)-pritličje |
2.a | Janja Leskovar | Učilnica št. 4: Učilnica 2.a (bivši 3.a)- pritličje |
2.b | Katarina Polovič | Učilnica št. 5: Učilnica 2.b (bivši 2.b)- pritličje |
3.a | Jasmina Vučič | Učilnica št. 6: Učilnica 2.a (nespremenjeno)-pritličje |
3.b | Sandra Glogovšek | Učilnica levo od kabineta (bivša uč.TJA)-1.nadstropje |
4.a | Valentina Baznik | 4.učilnica: bivša učilnica 5.a – 1.nadstropje |
4.b | Sergeja Beluhan | 1.učilnica: bivša učilnica 4.a – 1.nadstropje |
5.a | Lidija Vinkler | 2.učilnica: bivša učilnica 3.b – 1.nadstropje |
5.b | Barbara Šurbek Voglar | 3.učilnica: bivša učilnica 4.b – 1.nadstropje |
6.a | Mojca Šterk | 6.učilnica: učilnica SLJ – 1.nadstropje |
7.a | Martina Maček | Učilnica NAR/ 1.nadstropje |
7.b | Tanja Lekić | Učilnica MULTIMEDIJE / pritličje |
8.a | Natalija Žveglič | 5.učilnica: Učilnica MAT/GUM / 1.nadstropje |
8.b | Barbara Stopar | 7.učilnica: Učilnica ZGO / 1.nadstropje |
9.a | Alojz Blažič | Učilnica TIT/LUM / 1.nadstropje |
- Med učenci je razdalja v širini ene mize
- Razrednik določi stalni sedežni red z imeni učencev.
- Pred začetkom pouka je potrebno učilnice temeljito prezračiti.
- Vrata učilnice naj bodo odprta do začetka pouka, tako da je čim manj dotikov kljuke.
- Kljuko in notranje površine v učilnici učiteljica večkrat obriše z alkoholnim robčkom ali s papirnato krpo za enkratno uporabo in razkužilom. Učitelj-ica učilnico večkrat na dan prezrači.
3.2 UČILNICA – čistilka
- Po zaključku pouka prezrači učilnice in razkuži mize, stole okenske police, kljuke…
- Računalnike, tipkovnice, monitorje, miške razkuži pred uporabo in ob zaključku pouka (7.b. razred).
3.3 UPORABA SANITARIJ in HODNIKOV
- Ves čas izvajanja pouka so na hodniku javne delavke VALENTINA HUDOROVIČ (1.triada) ter JASMINA STARČEVIČ in LIDIJA KOSEC (hodnik v 1.nadstropju), ki nadzorujejo posamične odhode učencev iz različnih razredov na stranišča.
- Učenci 7.B. razreda uporabljajo sanitarije pri knjižnici. Za posamične odhode poskrbi učitelj, ki poučuje določeno uro.
- Učenci naj upoštevajo talne označbe o medsebojni razdalji (na to jih učitelji opozorijo pri podajanju navodil za upoštevanje ukrepov).
- Čistilka MARTINA GROJZDEK vsako uro razkužuje kljuke, podajalnike brisačk, umivalnike… ter vse tiste dele na hodnikih, kjer večkrat pride do dotikov (ograje, kljuke…).
3.4 ŠOLSKA MALICA
- Čistilke po razredih, v katerih se bo izvajal pouk, pripravijo večje serviete, ki jih učencem razdeli učiteljica.
- Pred vse učilnice, v katerih se bo izvajal pouk je pripravljena miza za odlaganje šolske malice. Mize razkužijo čistilke.
- Malico učenci zaužijejo v razredih, razen 7.b razreda, ki jo zaužijejo v jedilnici.
- Mize pred razdelitvijo malice in po njej razkužijo učenci sami, učitelj-ica jih le nadzoruje.
- Nadzor nad učenci v času malice izvajajo določeni učitelji. Nadzor se izvaja s hodnika, vrata vseh učilnic so odprta.
- Malico do razredov (miza pred učilnico) prinesejo JASMINA STARČEVIČ, LIDIJA KOSEC (2 in 3.triada), MARTINA GROJZDEK in VALENTINA HUDOROVIČ (1.triada) Prav tako tudi odnesejo umazano posodo nazaj v pomivalnico za 1.triado.
- Umazano posodo učencev 2. in 3. triade odnesejo v pomivalnico dežurni učenci.
- Malico učencem razdelijo učitelji-ce. Pri razdeljevanju poleg zaščitnih mask uporabljajo tudi zaščitne rokavice ( 1.triada )
- Učenci 2. in 3. triade si vzamejo malice sami, učitelj, ki je bil z njimi 3. šolsko uro, jih pri tem le nadzira
- Učence 7.b razreda v jedilnico spremlja učitelj, ki ima z njimi 3. šolsko uro pouk, in je ves čas malice prisoten v jedilnici. Na koncu jih pospremi nazaj v učilnico.
- Učenci in učitelj morajo do prihoda v jedilnico uporabljati zaščitne maske.
- Malico pred prihodom učencev kuharice nastavijo na razkužene mize ter za njimi tudi pospravijo in ponovno razkužijo.
3.5 ŠOLSKO KOSILO
Časovni termin izvajanja kosil se spremeni.
- 1.skupina – 11:25 do 11:50 za učence OPB1 in ostali učenci 1.razreda.
- 2.skupina – 11:50 do 12:15 za vozače za Gazice ter vse vozače iz OPB ter tiste, ki gredo po kosilu domov
- 3.skupina – 12:15 do 12:40 za učence OPB2, OPB3 – glede na trenutno situacijo
- 4.skupina – 12:40 do 13:00 za vse ostale učence in OPB4
JEDILNICA:
- Pred pričetkom prvega kosila čistilka MARTINA GROJZDEK razkuži vse mize v jedilnici.
- Mize so razporejene tako, da vsak učenec sedi za svojo mizo. Za vsako mizo je le en stol.
- Pri čakanju v koloni na kosilo je med njimi varnostna razdalja 1,5 m, kar je prikazano tudi s talno označbo.
- Samo po en učenec se pomika ob razdelilnem pultu in odide za mizo, ki je zanj določena.
- Ko učenec zaključi s kosilom, odnese pladenj s posodo v pomivalnico.
- Ko pospravi pladenj s posodo, se vrne na svoje mesto in počaka na navodilo učitelja o odhodu v učilnico.
- Ko je jedilnica prazna, jo kuharice pospravijo in razkužijo mize.
3.6 ODHOD DOMOV
- V garderobi je dežurni učitelj, ki nadzoruje učence pri oblačenju in obuvanju. Naenkrat je lahko v garderobi po pet učencev. Paziti je potrebno na razmik med učenci.
- Učenci, ki odhajajo domov z avtobusom, odidejo domov s prvim avtobusom v njihovi smeri.
3.7 ODHOD V PODALJŠANO BIVANJE
- Učence, ki se bodo vključili v OPB, sprejmejo učitelji OPB ob 11. uri oziroma, ko učenci zaključijo z rednim poukom in jih pričakajo v določenih razredih.
- MIHAELA SLOVENC– OPB1 – učenci 1. a in del 2.a razreda – učilnica 1. a
- DARJA PRESKAR – OPB2 – učenci 2.ab in del 3.a razreda– učilnica 2. b
- BLAŽ MILAR– OPB3 – učenci 3.ab in del 4.a – učilnica 3.b
- DEŽURNI UČITELJI V OPB – OPB4 – učenci 4.ab in 5.ab razreda – učilnica 4.b
- Pred prihodom učencev v učilnico OPB je potrebno proste mize razkužiti (učitelj OPB)
Odhod iz OPB
- Starši prevzamejo svojega otroka pri garderobi 1.triade. Potrkajo na vrata terase, nato se vrnejo pred garderobo. V učilnico ne vstopajo.
Protokol je oblikovan na podlagi priporočil Nacionalnega instituta za javno zdravje in Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport. Protokol sta uredili Andreja Urbanč in Janja Leskovar.
Cerklje ob Krki, 28. 8. 2020
dr. Maja Matrić,
ravnateljica OŠ Cerklje ob Krki